top of page

ViTour találkozó: UNESCO által védett borvidékek együttműködési hálózata megkezdte a közös munkát

Helyszín: Wachau
 
2016. április 17-18. között megrendezésre került a Wachau régióban a ViTour nemzetközi hálózat találkozója. A találkozón 9 világörökségi listán szereplő borvidékek képviselői vettek részt. A ViTour hálózat egyik kiemelkedő célja, hogy elősegítse a borvidékek közötti együttműködést. Ez Weißenkirchen településen a szervezett szakmai csoportok munkájából bebizonyosodott. A képviselők lelkes hozzáállása és érdeklődése a jelen lévő borvidékek felé, mind a Tokaj-Hegyalja történelmi borvidék kultúrtáj felé, további együttműködést tűzött ki célul.

A résztvevők 2 munkacsoportra szerveződtek: fenntartható turizmus és monitoring.  Ezen munkacsoportok a borvidékek lehetőségeit, veszélyeit, irányítási tapasztalatait és a szolgáltatások fejlesztését mérte fel. A munkacsoportok kidolgozandó témákat jelöltek ki, amelyeknek a későbbiek során a hasznosíthatósági területeit vizsgálják. A tervek szerint ezek a területek a jövőben tényleges projektként valósulnak meg.

A monitoring csoport alapvetően az adatok beszerzését, annak feldolgozását és megfigyelését tárgyalta. Kiemelt hangsúlyt fektetett a borvidék, mint történelmi és kultúrtáj világörökségi helyszín közös tényezőkön alapuló adatfeldolgozására. Így, a következő témaköröket jelölte ki alaposabb tanulmányozásra: a szőlészetben megjelenő munkahelyek jellemzői, a turizmus felméréssel kapcsolatos adatbegyűjtés, a látogatók motivációjára ható tényezők, a települések infrastrukturális fejlesztése, a szőlőbírtokok tulajdon és árváltozása.

A fenntartható turizmus csoport ezt kiegészítve a borvidékek által szolgált ötleteket összevetve a fenntartható turizmusfejlesztésen alapuló szolgáltatásokat és lehetőségeket mérte fel. A változatos és kreatív ötletek a borvidékek színes „egyéniségeit” tükrözte. Megvitatásra került a borvidékeken a közlekedési kérdés turisták számára, turisztikai kártya bevezetése, szellemi örökség közvetítés formái illetve a közös kommunikációs tevékenységek.

A 2 napig tartó szakmai tapasztalatcsere hasznos tudással gazdagította a résztvevőket az „örökség” kezelésével kapcsolatosan. A találkozónak fontos szempontja volt Wachau, mint világörökségi helyszín megismerése, kezelési és igazgatási irányvonalainak bemutatása. A szervezők egy rövid kirándulás keretében mutatták be többek között a „Wachau laboratory” múzeumot, amit tanulók alakítottak ki az UNESCO világörökségi címről, kortárs alkotások szerepét a tájképben és a rendezett Josef Högl szőlőbirtokot.

A következő ViTour találkozó a Tokaji borvidéken kerül megrendezésre 2016. októberében a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. szervezésében.  

Albert Krisztina (világörökségi szakértő, Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft.)

 

bottom of page